BlogLightroom

Adobe Lightroom – prawa autorskie w metadanych

lightroom_metadata

Dzisiejszy wpis będzie nieco bardziej techniczny i dotyczyć będzie cyfrowej ciemni. Rozpocznie tym samym cykl wpisów dotyczący aplikacji do obróbki zdjęć – Adobe Lightroom.
Czemu Lightroom? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że sam używam tej aplikacji. Po wtóre, nie mniej ważne, jest to nadal (Tak. Nadal. Ale bardzo kibicuję Skylum i ich Luminarowi) jedna z najpopularniejszych aplikacji do obróbki.

Ale wróćmy do tematu. Zapewne w wielu miejscach widujesz informację podobną do tej jaka znajduje się w stopce mojej strony czyli © 2017-2019 BY MICHAŁ LANDOWSKI. ądjię

Oznaczenie to zostało wprowadzone w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku i jest oznaczeniem autorskich praw majątkowych. Generalnie nie jest ono niezbędne, ponieważ utwór chroniony jest prawem autorskim z definicji. Niemniej jednak warto je dodać choćby dlatego, że wielu osobom nadal wydaje się, że jeśli coś jest niepodpisane to jest niczyje w związku z czym można to dowolnie wykorzystywać.

Wracając do Lightroom’a, podobne oznaczenie możesz dodać do swoich zdjęć. Za chwilę dowiesz się jak to zrobić. Jeśli już korzystasz z tej opcji, potraktuj ten wpis jako przypomnienie, że czas już zaktualizować informacje zawarte tak w metadanych jak i na swojej stronie. Co do strony, cóż, wszystko zależy to od tego jak tę stronę zbudowałeś. Ja używam w tym celu JavaScript’u, aby daty same się aktualizowały. Z kolei w Lightroomie możesz to zrobić na kilka sposobów.

Dodawanie i edycja metadanych w już zaimportowanych plikach

Załóżmy, że natchnąłem Cię właśnie i chcesz dodać odpowiedni wpis w metadanych istniejących plików. Otwórz Lightroom’a w module LIBRARY. Zaznacz zdjęcie, któremu chcesz dodać niezbędne informacje i z prawego panelu wybierz METADATA. Dane możesz edytować już z tego poziomu.

Te same dane możesz skopiować (zsynchronizować) na inne pliki zaznaczając je i klikając na dole SYNC METADATA.

Presety

Wszystko pięknie, ale to monotonna, benedyktyńska robota. Jak to uprościć? Otóż możesz stworzyć PRESET ze swoimi wpisami. W tym celu wybierz EDIT PRESETS z listy na górze bloku METADATA lub EDIT METADATA PRESETS z menu METADATA na pasku menu u góry okna.

lr_metadata_edit3
lr_metadata_edit_2
Loading image... Loading image...

W nowo otwartym oknie wypełnij potrzebne dane i z górnej listy wybierz SAVE CURRENT SETTINGS AS NEW PRESET i nadaj mu nazwę.

lr_metadata_edit
lr_metadata_new_preset
lr_metadata_preset_name
Loading image... Loading image... Loading image...

Z wiadomego powodu używam nazwy Fotolandowski. Dodaję do niej rok, żeby odróżnić presety od siebie.

Od tej pory możesz używać gotowego presetu z metadanymi. Ale… Czy procesu przypisywania metadanych do plików nie można jeszcze jakoś usprawnić?

Stosowanie presetu podczas importu

Lightroom jest tak sprytny, że pozwala na automatyczne zastosowanie pewnych ustawień już podczas importu zdjęć. Zatem, gdy otworzysz okno importu (klawisz IMPORT w lewym dolnym rogu) w prawym panelu znajdziesz część APPLY DURING IMPORT.

lr_metadata_import

Tam właśnie wskażesz wcześniej utworzony preset (lub utworzysz nowy – kroki opisane wyżej), który zostanie zastosowany podczas importu.

I to w sumie tyle. Jak widzisz nie jest to trudna operacja.
Zatem, do dzieła. Myszka w dłoń!